Porast nasilja nad djecom

Ubistvo je vodeći uzrok smrti dječaka uzrasta od 10 do 19 godina u nekoliko zemalja u centralnoj i južnoj Americi (EPA)

UNICEF je danas upozorio na to da je nasilje nad djecom poraslo u posljednjoj deceniji i da su djeca širom svijeta “rutinski” izložena fizičkom, seksualnom i emocionalnom nasilju u rasponu od zlostavljanja i prisilnih seksualnih odnosa do ubistva, prenosi Tanjug.

Na osnovu podataka iz 190 zemalja, u najnovijem izvještaju UNICEF-a se navodi da je skoro 120 miliona djevojčica širom svijeta primorano na seksualni odnos, dok je jedna petina ukupnog broja žrtava ubistva u svijetu mlađa od 20 godina.

Ubistvo je vodeći uzrok smrti kod dječaka uzrasta od 10 do19 godina u nekoliko zemalja u centralnoj i južnoj Americi – u Panami, Venecueli, El Salvadoru, Brazilu i Gvatemali.

“Nasilje ne poznaje starosnu granicu niti geografiju, religiju, etničku pripadnost ili visinu prihoda. Javlja se u mjestima gdje djeca treba da budu sigurna – u njihovim domovima, školama i lokalnim zajednicama. Sve više, to se dešava preko interneta i počinioci su članovi porodice, nastavnici, komšije, stranci, kao i druga djeca”, naveo je izvršni direktor UNICEF-a Anthony Lake.

Društveno prihvaćeno zlostavljanje

Kako se upozorava u izvještaju, nasilje nad djecom je u nekim zemljama čak društveno prihvaćeno, prešutno se tolerira ili se smatra neuvredljivim, a postoji više razloga zašto se taj fenomen “u velikoj mjeri ignorira”.

“Žrtve su suviše mlade ili suviše osjetljive da bi prijavile zločine, dok pravni sistem ne može adekvatno da reagira, a službe za zaštitu djece su oskudne”, navode iz UNICEF-a.

Seksualno nasilje široko je rasprostranjeno i primijenjeno na svakoj desetoj djevojčici mlađoj od 20 godina, a procjenjuje se da je skoro 120 miliona djevojčica primorano na seksualna djela, dok je svaka treća udata mlada žena adolescentkinja ili njih gotovo 84 miliona širom svijeta, koje su često žrtve emocionalnog, fizičkog ili seksualnog nasilja koje čine njihovi muževi ili partneri.

Takvo nasilje je rasprostranjeno u 70 posto slučajeva u Kongu i Ekvatorijalnoj Gvineji, a približava se ili prelazi 50 posto u Ugandi, Tanzaniji i Zimbabveu.

U Nigeriji je grupa Boko Haram otela više od 200 učenica u aprilu u namjeri da ih uda i u toj zemlji ima najveći broj mladih žena koje su žrtve ubistva – njih gotovo 13.000, navodi se u izvještaju.

Slijedi Brazil sa približno 11.000 registriranih slučajeva, dok Sjedinjene Američke Države imaju najveću stopu ubistava djece.

Izvor: Agencije