Porodice tuže Rusiju zbog pada aviona

Ruska i poljska istraga ustanovile su da su za udes krivi piloti koji nisu odustali od slijetenja (EPA)

Jedan broj porodica žrtava pada aviona u Smolensku u Rusiji u kojem je prije pet godina poginuo i poljski predsjednik Lech Kaczynski najavio je da će tužiti Rusiju, prenosi B92.

Ova odluka uslijedila je nakon što je poljsko tužilaštvo optužilo dvojicu ruskih kontrolora leta da su osim posade i oni odgovorni za pad aviona, javlja Russia Today.

“Tek danas, kada se pojavila zvanična optužba ruskih kontrolora leta možemo da tražimo odštetu i od Rusije”, kazao je danas Roman Gjertih, advokat dijela porodica žrtava iz visoke državne i vojne delegacije koja je 10. aprila 2010. godine bila u pratnji predsjednika Kaczynskog.

Advokat žrtava pada poljskog predsjedničkog aviona podsjetio je da su žrtve sa Poljskom već postigle dogovor i da im je država isplatila po 62.500 eura odštete.

I ruska i poljska istraga ustanovile su da su za udes krivi piloti koji nisu odustali od slijetenja po nemogućim vremenskim uslovima i gustoj magli na loše opremljen zastarjeli vojni aerodrom u Smolensku na zapadu Rusije.

Poznati stenogrami razgovora posade

Zvanična ruska istraga tog udesa okrivila je samo poljsku stranu, međutim poljsko vojno tužilaštvo optužilo je i dvojicu ruskih kontrolora za haos prilikom pokušaja slijetanja aviona i nenamjerno pogrešno navođenje i to što, plašeći se diplomatskog skandala jer se radilo o avionu šefa strane države, nisu zabranili avionu Kaczynskog da sleti.

“Za posljedice nesreće odgovorne su poljska i ruska država. Nadam se da će i Rusija, prije ili kasnije priznati da je odgovorna za nehotični, ali ipak prestup svojih kontrolora. Računamo na pomoć Ministarstva vanjskih poslova”, rekao je Gjertih.

Istražni komitet Ruske Federacije odbio je danas optužbe svojih kontrolora i saopćio da u toku istrage te nesreće nije utvrdio nikakve nepravilnosti u njihovom postupanja tokom kontrole tog tragičnog leta.

“Stenogrami razgovora posade i kontrole leta poznati su odavno. Iz njih se u potpunosti vidi da su kontrolori upozorili pilote da nema uslova za slijetanje, da na 100 metara visine moraju donijeti konačnu odluku, da je posada potvrdila da će sa te visine krenuti u drugi pokušaj, kao i kasnija upozorenja kontrole da je avion suviše nisko i da mora da se digne u drugi krug”, kazao je glasnogovornik ruskog Istražnog komiteta Vladimir Markov, prenose poljski mediji.

Izvor: Agencije