Potvrđena smrtna kazna šiitskom imamu

Život šeika Nimra je u rukama saudijskog kralja Salmana (EPA)

Vrhovni sud Saudijske Arabije je potvrdio smrtnu kaznu izrečenu šiitskom imamu šeiku Nimru al-Nimru, čelniku antivladinih protesta, kazao je jedan od njegove braće.

“Nakon što je Apelacioni sud potvrdio smrtnu kaznu izrečenu šeiku Nimru, nakon čega je isto uradio i Vrhovni sud, njegov život je sada u rukama kralja Salmana, koji može podržati tu kaznu ili suspendirati pogubljenje”, rekao je Mohammed al-Nimron u nedjelju.

On je upozorio da bi pogubljenje njegovog brata “moglo izazvati reakcije kakve ne želimo”, s obzirom da je šeik Nimr imao “pristalice u šiitskom dijelovima islamskog svijeta”.

Mohammed al-Nimr je rekao da očekuje da kralj “dokaže svoju mudrost” zaustavljanjem pogubljenja njegovog brata te šestorice drugih šiita.

Među osuđenim na smrt, “trojica, uključujući mog sina Alija, bili su maloljetnici u vrijeme hapšenja” zbog učešća u antivladinim protestima koji su izbili u Istočnoj provinciji u jeku arapskih ustanaka, kazao je on informativnoj agenciji AFP.

Slučaj Alija al-Nimra prije svega je doveo do snažne reakcije širom svijeta, gdje su mnogi zatražili od saudijskih vlasti da mladom šiitu daju pomilovanje za smrtnu kaznu.

Upozorenje Irana

Iran, zakleti neprijatelj Saudijske Arabije, u nedjelju je upozorio Rijad da ne pogubi imama.

“Pogubljenje šeika Nirma bi imalo ozbiljne posljedice po Saudijsku Arabiju”, rekao je zamjenik ministra vanjskih poslova, Hossein Amir Abdollahian.

“Situacija u Saudijskoj Arabiji nije dobra i provokativni i plemenski stavovi naspram njihovih vlastitih građana nisu u interesu vlade”, naveo je on u saopćenju.

Šeik Nimr je 2009. pozvao za otcjepljenje gubernija Qatif i Al-Ihsaa u Istočnoj provinciji koju naseljavaju šiiti i pripajanja tih dijelova Saudijske Arabije Bahreinu, koji je većinski šiitski.

Prošle godine ga je specijalni sud u Rijadu osudio na smrt zbog “pobune”, “neposluha” i “nošenja oružja”.

Procjenjuje se da gotovo dva miliona šiita, koji se često žale da su marginalizirani, živi uglavnom na istoku zemlje, gdje se nalazi većina ogromnih naftnih rezervi glavne članice OPEC-a.

Izvor: Agencije