Poznati parovi prvog kola Australian Opena

Ferrer je najbolje rangirani Španac na ovogodišnjem turniru jer nema pobjednika 11 turnira Grand slam serije Nadala.

Australian Open, Tenis, Novak Đoković, Viktorija Azarenka
Titule najboljih brane Novak Đoković i Viktorija Azarenka [AP]

Viktorija Azarenka i Serena Williams, voljom žrijeba, nalaze se u istoj polovini rasporeda predstojećeg Australian Opena, čime se naslućuje duel u polufinalu između braniteljice najbolje na teniskom takmičenju u Melbourneu i favoritkinje za osvajanje turnira.

Prvorangirana Azarenka izgubila je u 11 od 12 susreta sa Williams, koja je prošle godine povećala broj osvojenih trofeja na Grand slam turnirima na 15 tako što je slavila na Wimbledonu i US Openu. Amerikanka je u pet navrata bila najbolja na Otvorenom prvenstvu Australije, više od ijedne teniserke otkako postoji Open i u odličnoj je formi (35 pobjeda u 36 mečeva).

U ovoj seriji je i pobjeda od 6:2, 2:6, 7:5 u finalu US Opena nad Azarenkom kada su je dva boda dijelila od poraza.

Drugorangirana Marija Šarapova, osvajačica French Opena, nalazi se u drugoj polovini rasporeda, zajedno sa četvrtom nositeljicom Agnieszkom Radwanskom, Angelique Kerber (5.) i Li Na (6.). Ruskinja bi se u trećem kolu mogla susresti sa Venus Williams.

Šarapova, koju je u prošlogodišnjem finalu Australian Opena savladala Azarenka, u prvom meču ove godine će igrati protiv sunarodnjakinje Olge Pučkove.

„Iskreno, ne dajem puno pažnje rasporedu jer se od prvog kola do finala možemo susresti sa bilo kim i uvijek moramo biti spremni za bilo kojeg rivala“, kazala je Šarapova.

Vjetar u leđa

Pohod Novaka Đokovića na treću uzastopnu titulu u Australiji dobio je snažan vjetar u leđa kada su, tokom žrijeba u petak, u drugu polovinu žrijeba „otišli“ drugorangirani Roger Federer i osvajač US Opena Andy Murray.

Prvorangirani Srbijanac na otvaranju će igrati protiv Paul-Henrija Mathieua, a u njegovoj polovini žrijeba nalaze se četvrti nositelj David Ferrer i petorangirani Tomas Berdych.

Ferrer je najbolje rangirani Španac na ovogodišnjem turniru jer nema pobjednika 11 turnira Grand slam serije Rafaela Nadala, koji nije nastupao od sredine 2012. godine jer ima problema sa povredom lijevog koljena.

Kompletan žrijeb prvog kola, TENISERI:

Novak Đoković (Srbija, 1) - Paul-Henri Mathieu (Francuska)

Ryan Harrison (SAD) - Santiago Giraldo (Kolumbija)

Pobjednik kvalifikacija - Feliciano Lopez (Španija)

Viktor Troicki (Srbija) - Radek Stepanek (Češka, 31)

Sam Querrey (SAD, 20) - Pobjednik kvalifikacija

Pobjednik kvalifikacija - Brian Baker (SAD)

Tobias Kamke (Njemačka) - Flavio Cipolla (Italija)

Pobjednik kvalifikacija - Stanislas Wawrinka (Švicarska, 15)

Juan Monaco (Argentina, 11) - Andrej Kuznjecov (Rusija)

Kevin Anderson (Južna Afrika) - Paolo Lorenzi (Italija)

Xavier Malisse (Belgija) - Pablo Andujar (Španija)

David Goffin (Belgija) - Fernando Verdasco (Španija, 22)

Jurgen Melzer (Austrija, 26) - Mihajl Kukuškin (Kazahstan)

Fabio Fognini (Italija) - Roberto Bautista Agut (Španija)

Pobjednik kvalifikacija - Guillaume Rufin (Francuska)

Michael Russell (SAD) - Tomas Berdych (Češka, 5)

David Ferrer (Španija, 4) - Olivier Rochus (Belgija)

Ivo Karlović (Hrvatska) - Pobjednik kvalifikacija

John Millman (Australija) - Tatsuma Ito (Japan)

Albert Ramos (Španija) - Marcos Baghdatis (Kipar, 28)

Mihajl Južnji (Rusija, 23) - Matthew Ebden (Australija)

Evgenij Donskoj (Rusija) - Adrian Ungur (Rumunija)

Pobjednik kvalifikacija - Carlos Berlocq (Argentina)

Victor Hanescu (Rumunija) - Kei Nishikori (Japan, 16)

Nicolas Almagro (Španija, 10) - Pobjednik kvalifikacija

Daniel Gimeno-Traver (Španija) - Lukasz Kubot (Poljska)

Bjorn Phau (Njemačka) - Somdev Devvarman (Indija)

Simone Bolelli (Italija) - Jerzy Janowicz (Poljska, 24)

Julien Benneteau (Francuska, 32) - Grigor Dimitrov (Bugarska)

Edouard Roger-Vasselin (Francuska) - Pobjednik kvalifikacija

Lukas Lacko (Slovačka) - Gilles Muller (Luksemburg)

Lleyton Hewitt (Australija) - Janko Tipsarević (Srbija, 8)

Juan Martin Del Potro (Argentina, 6) - Pobjednik kvalifikacija

ljaz Bedene (Slovenija) - Benjamin Becker (Njemačka)

Jeremy Chardy (Francuska)  - Pobjednik kvalifikacija

Grega Žemlja (Slovenija) - Marcel Granollers (Španija, 30)

Andreas Seppi (Italija, 21) - Horacio Zeballos (Argentina)

Igor Sijsling (Holandija) - Denis Istomin (Uzbekistan)

Guillermo Garcia-Lopez (Španija) - Pobjednik kvalifikacija

Marinko Matošević (Australija) - Marin Čilić (Hrvatska, 12)

Gilles Simon (Francuska, 14) - Filippo Volandri (Italija)

Tommy Robredo (Španija) - Jesse Levine (Kanada)

Lu Yen-Hsun (Tajvan) - Ruben Ramirez Hidalgo (Španija)

Gael Monfils (Francuska) - Aleksandar Dolgopolov (Ukrajina, 18)

Florian Mayer (Njemačka, 25) - Rhyne Williams (SAD)

Pobjednik kvalifikacija - Sergej Stahovski (Ukrajina)

Joao Sousa (Portugal) - John-Patrick Smith (Australija)

Robin Haase (Holandija) - Andy Murray (Velika Britanija, 3)

Jo-Wilfried Tsonga (Francuska, 7) - Michael Llodra (Francuska)

Go Soeda (Japan) - Luke Saville (Australija)

James Duckworth (Australija) - Benjamin Mitchell (Australija)

Blaž Kavčič (Slovenija) - Thomaz Bellucci (Brazil, 29)

Tommy Haas (Njemačka, 19) - Jarkko Nieminen (Finska)

Ivan Dodig (Hrvatska) - Wu Di (Kina)

Josselin Ouanna (Francuska) - Alejandro Falla (Kolumbija)

Albert Montanes (Španija) - Richard Gasquet (Francuska, 9)

Miloš Raonić (Kanada, 13) - Jan Hajek (Češka)

Pobjednik kvalifikacija - Lukas Rosol (Češka)

Pobjednik kvalifikacija - Guido Pella (Argentina)

Steve Darcis (Belgija) - Philipp Kohlschreiber (Njemačka, 17)

Martin Klizan (Slovačka, 27) - Pobjednik kvalifikacija

Bernard Tomić (Australija) - Leonardo Mayer (Argentina)

Pobjednik kvalifikacija - Nikolaj Davidenko (Rusija)

Benoit Paire (Francuska) - Roger Federer (Švicarska, 2)

TENISERKE

Viktorija Azarenka (Bjelorusija, 1) - Monica Niculescu (Rumunija)

Eleni Daniilidou (Grčka) - Karolina Pliskova (Češka)

Pobjednica kvalifikacija - Sofia Arvidsson (Švedska)

Jamie Hampton (SAD) - Urszula Radwanska (Poljska, 31)

Varvara Lepchenko (SAD, 21) - Polona Hercog (Slovenija)

Caroline Garcia (Francuska) - Elena Vesnina (Rusija)

Mathilde Johansson (Francuska)  - Pobjednica kvalifikacija

Silvia Soler-Espinosa (Španija) - Roberta Vinci (Italija, 16)

Caroline Wozniacki (Danska, 10) - Sabine Lisicki (Njemačka)

Andrea Hlavackova (Češka) - Donna Vekić (Hrvatska)

Pobjednica kvalifikacija - Lauren Davis (SAD)

Pobjednica kvalifikacija - Anastazija Pavljučenkova (Rusija, 24)

Hsieh Su-wei (Tajvan, 26) - Lara Arruabarrena-Vecino (Španija)

Svetlana Kuznjecova (Rusija) - Lourdes Dominguez Lino (Španija)

Julija Putinceva (Kazahstan) - Christina McHale (SAD)

Carla Suarez Navarro (Španija) - Sara Errani (Italija, 7)

Serena Williams (SAD, 3) - Edina Gallovits-Hall (Rumunija)

Magdalena Rybarikova (Slovačka) - Garbine Muguruza (Španija)

Ayumi Morita (Japan) - Ana Tatišvili (Gruzija)

Annika Beck (Njemačka) - Jaroslava Švedova (Kazahstan, 28)

Yanina Wickmayer (Belgija, 20) - Jarmila Gajdosova (Australija)

Pobjednica kvalifikacija - Jana Cepelova (Slovačka)

Rebecca Marino (Kanada) - Peng Shuai (Kina)

Vania King (SAD) - Marija Kirilenko (Rusija, 14)

Nadija Petrova (Rusija, 12) - Kimiko Date-Krumm (Japan)

Shahar Peer (Izrael) - Aleksandra Panova (Rusija)

Maria-Teresa Torro-Flor (Španija) - Bojana Jovanovski (Srbija)

Mirjana Lučić-Baroni (Hrvatska) - Lucie Safarova (Češka, 17)

Sloane Stephens (SAD, 29) - Simona Halep (Rumunija)

Kristina Mladenović (Francuska) - Timea Babos (Mađarska)

Melanie Oudin (SAD) - Laura Robson (Velika Britanija)

Francesca Schiavone (Italija) - Petra Kvitova (Češka, 8)

Li Na (Kina, 6) - Sesil Karatančeva (Kazahstan)

Pauline Parmentier (Francuska) - Olga Govorcova (Bjelorusija)

Kristyna Pliskova (Češka) - Sacha Jones (Australija)

Coco Vandeweghe (SAD) - Sorana Cirstea (Rumunija, 27)

Julia Goerges (Njemačka, 18) - Pobjednica kvalifikacija

Romina Oprandi (Švicarska) - Cvetana Pironkova (Bugarska)

Zhang Yuxuan (Kina) - Zheng Jie (Kina)

Chang Kai-chen (Tajvan) - Samantha Stosur (Australija, 9)

Ana Ivanović (Srbija, 13) - Melinda Czink (Mađarska)

Pobjednica kvalifikacija - Daniela Hantuchova (Slovačka)

Pobjednica kvalifikacija - Pobjednica kvalifikacija

Johanna Larsson (Švedska) - Jelena Janković (Srbija, 22)

Mona Barthel (Njemačka, 32) - Ksenia Pervak (Kazahstan)

Heather Watson (Velika Britanija) - Alexandra Cadantu (Rumunija)

Irina-Camelia Begu (Rumunija) - Arantxa Rus (Holandija)

Bojana Bobušić (Australija) - Agnieszka Radwanska (Poljska, 4)

Angelique Kerber (Njemačka, 5) - Elina Svitolina (Ukrajina)

Lucie Hradecka (Češka) - Kiki Bertens (Holandija)

Casey Dellacqua (Australija) - Madison Keys (SAD)

Stefanie Voegele (Švicarska) - Tamira Paszek (Austrija, 30)

Ekaterina Makarova (Rusija, 19)  - Pobjednica kvalifikacija

Camila Giorgi (Italija) - Stephanie Foretz Gacon (Francuska)

Pobjednica kvalifikacija  - Olivia Rogowska (Australija)

Anabel Medina Garrigues (Španija) - Marion Bartoli (Francuska, 11)

Dominika Cibulkova (Slovačka, 15) - Ashleigh Barty (Australija)

Mandy Minella (Luksemburg) - Pobjednica kvalifikacija

Kirsten Flipkens (Belgija) - Nina Bračikova (Rusija)

Chanelle Scheepers (Južna Afrika) - Klara Zakopalova (Češka, 23)

Venus Williams (SAD, 25) - Galina Voskobojeva (Kazahstan)

Alize Cornet (Francuska) - Marina Eraković (Novi Zeland)

Petra Martić (Hrvatska) - Misaki Doi (Japan)

Olga Pučkova (Rusija) - Marija Šarapova (Rusija, 2)

Izvor: Agencije

Teme: 

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove autora komentara, a ne stavove Al Jazeere Balkans. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja jer takvi komentari neće biti objavljeni. Al Jazeera Balkans zadržava pravo da određene komentare obriše bez najave i objašnjenja.