Premiership: Unitedu i Cityju dva derbija

Edin Džeko se iskupio za promašeni jedanaesterac pogotkom drugog gola na utakmici protiv Arsenala (AFP)

Vodeći dvojac engleskog nogometnog prvenstva Manchester United i njegov gradski suparnik City uspješno su odradili dva velika derbija ‘otočkog’ nogometa. United je na Old Traffordu pobijedio Liverpool 2:1, dok je City u Londonu slavio protiv Arsenala 2:0, prenosi Hina.

Golove za United postigli su Robin Van Persie (19) i Nemanja Vidić (55), dok je strijelac za goste bio Daniel Sturridge (57). Bio je to njihov 187. međusobni ogled, United je uspješniji sa 74 pobjede, Liverpool je slavio 62 puta, a 51 susret je završio bez pobjednika.

Manchester United i Liverpool su najuspješniji klubovi u historiji engleskog nogometa s ukupno 119 trofeja – 60 je osvojio United, a Liverpool jedan manje. “Crveni đavoli” su osvojili i jedan naslov prvaka više, 19, a “Redsi” 18.

Ključni trenutak u sudaru “Topnika” i “Građana” dogodio se već u devetoj minuti kada je bek Arsenala Laurent Koscielny u kaznenom prostoru oborio Edina Džeku i skrivio jedanaesterac te pritom dobio crveni karton. Džeko je bio neprecizan s bijele točke, tačnije Wojciech Szczesny je odbranio njegov udarac, no City je vrlo brzo iskoristio igrača više.

Iskupljenje Džeke

U 21. minuti James Milner je nakon asistencije Carlosa Teveza doveo goste u vodstvo, a potom se Džeko u 32. minuti iskupio za promašeni kazneni udarac ‘podebljavši’ prednost Cityja. Tračak nade za domaćine pojavio se u 76. minuti kada je pocrvenio Kompany, no Arsenal nije uspio zatresti suparničku mrežu.

Rezultati: Arsenal – Manchester City 0:2, Manchester United – Liverpool 2:1, Norwich City – Newcastle United 0:0, Reading – WBA 3:2, Stoke City – Chelsea 0:4 , Sunderland – West Ham 3:0, Fulham – Wigan 1:1, Everton – Swansea City 0:0, Aston Villa – Southampton 0:1, Queens Park Rangers – Tottenham 0:0.

Poredak: Manchester United 55, Manchester City 48, Chelsea 41, Tottenham 40, Everton 37, Arsenal 34, WBA 33, Liverpool 31, Swansea City 30, Stoke City 29, West Ham United 26, Norwich City 26, Fulham 25,  Sunderland 25, Southampton 21, Newcastle United 21, Wigan Athletic 19, Aston Villa 19, Reading 16, QPR 14.