Reakcije nakon finala: Uragan Čilić pomeo Nishikorija

Na novoj ATP listi Čilić će biti na devetom mjestu, čime je izjednačio svoj najbolji plasman u karijeri (AP)

Svjetske agencije izvijestile su o pobjedi Marina Čilića u finalu US Opena hvaleći njegovu igru.

“Uragan Čilić”, 16. igrač svijeta, izvijestio je AFP, “nije ostavio nikakve šanse Keiju Nishikoriju u finalu US Opena na Flushing Meadowsu”. Hrvat je nametnuo svoju igru u meču koji je trajao tri seta, odnosno sat i 54 minute i ostvario prvu pobjedu na Grand Slam turniru, dodaje AFP.

Čilić je u finalu posljednjeg ovogodišnjeg Grand Slama u New Yorku sjajnom igrom savladao Nishikorija bez izgubljenog seta – 6:3, 6:3, 6:3.

U polufinalu je bio bolji od drugog nosioca, Švicarca Rogera Federera sa 3:0 u setovima, dok je Nishikori pobijedio najboljeg tenisera svijeta Novaka Đokovića iz Srbije, sa 3:1 u setovima.

Reuters dodaje da je Čilić “pomeo Japanca Keija Nishikorija” dosegavši vrhunac u ovom sportu, godinu nakon što je zbog dopinga morao propustiti prošlogodišnji završni Grand Slam.

“Hrvat sjajnoga servisa nadvladao je klonulog Nishikorija i za sat i 54 minute ostvario nemilosrdnu pobjedu, oduzevši tako 10. igraču svijeta mogućnost da postane prvi Azijac koji je osvojio Grand Slam.”

Ovom je pobjedom, nastavlja Reuters, Čilić postao prvi Hrvat koji je osvojio Grand Slam nakon pobjede njegova trenera Gorana Ivaniševića u Wimbledonu 2001. godine.

‘Najbolji tenis u životu’

Čilić je bio potpuno nadmoćan, bolji od Nishikorija u svim teniskim elementima, a pogotovo u prijelomnim trenucima meča. Po jedan break u prvom i trećem setu, te čak tri u drugom, donijeli su Čiliću 300. profesionalnu pobjedu u karijeri i mjesto među teniskim besmrtnicima.

“Sve je to rezultat napornog rada što smo ga moj tim i ja uložili u posljednjih godinu dana. Njima mogu za ovo zahvaliti, a posebno Goranu. Donio je mi puno toga, naučio me da se veselim tenisu. Uživao sam na terenu i igrao svoj najbolji tenis u životu”, rekao je Marin Čilić na početku svog pobjedničkog govora.

“Marin je igrao nevjerojatno, nisam mu ništa mogao. Ovo je poraz koji je teško prihvatiti, ali sretan sam zbog svog prvog velikog finala. Žao mi je što nemam pobjednički trofej, ali valjda ću dobiti još koju priliku”, izjavio je vidno razočarani Kei Nishikori, prethodno čestitavši pobjedniku Čiliću i njegovoj ekipi.

‘Trud se isplati’

Čilić je postao 13. igrač u Open eri koji je upravo u New Yorku osvojio svoj debitantski Grand Slam trofej. Gotovo da se teško sjetiti kad je neki teniser na tako dominantan način osvojio naslov u Flushing Meadowsu, pobijedivši u tri seta svoje suparnike od četvrtfinala do meča za naslov, piše agencija Hina.

“Ovaj moj naslov je znak i svim ostalim igračima koji naporno treniraju da se trud jednog dana isplati”, poručio je za kraj podižući pobjednički pehar.

Trijumf pred 22.000 gledalaca u Nacionalnom teniskom centru “Billie Jean King” donio je najboljem hrvatskom teniseru povratak u društvo desetorice najboljih igrača svijeta i novčanu nagradu od tri miliona dolara. Na novoj ATP listi Čilić će biti na devetom mjestu, čime je izjednačio svoj najbolji plasman u karijeri.