Roditelji u Egiptu protiv nastavnog programa

Djeca se nalaze pod teškim psihološkim pritiskom zbog lošeg nastavnog plana i programa (Reuters)

Piše: Abdullah al-Hamid

Hiljade egipatskih majki okrenulo se virtualnom prostoru kako bi protestirale protiv veoma složenog i suhoparnog nastavnog plana i programa, prema njihovom mišljenju, s nadom da će doći do unapređenja obrazovnog sistema i izbacivanja nepotrebnog gradiva.

Organizatorice ove kampanje odabrale su slogane i fraze političkog „revolta“ koje su prethodile svrgavanju predsjednika Muhameda Mursija s vlasti, „kako bi se osujetio bilo kakav pokušaj egipatskih vlasti da ospore kampanju tvrdnjama da je ista potaknuta od strane Muslimanske braće.“

Djeca se nalaze pod teškim psihološkim pritiskom, kaže za Al Jazeeru Najla, jedna od majki, zbog lošeg nastavnog plana i programa te njegove prenatrpanosti nepotrebnim stvarima, „dok od mene traže da svoju kćerku opteretim učenjem tih stvari.“ 

U saopćenju pokretača ove kampanje, koje je objavljeno na Facebooku, stoji: „Mi, majke Egipta, zahtijevamo od Ministarstva obrazovanja nužne izmjene nastavnog plana i programa te njegovo usklađivanje sa zahtjevima vremena u kojem žive naša djeca.“

Bojkot nastave

Organizatori kampanje proveli su anketu među učesnicima kako bi saznali za koju od dvije opcije će se opredijeliti: bojkot nastave ili organiziranje protestnih okupljanja pred zgradom Ministarstva obrazovanja, dok je većinom glasova izabrana opcija bojkota nastave. 

Prema riječima Iman Abduhu, aktuelni nastavni planovi i programi ne daju znanje učenicima niti dovode do stvarnog napretka u mentalnom razvoju djece u onoj mjeri u kojoj „uzorkuju krivljenje kičme kod učenika zbog preteških školskih torbi.“

Nisu samo nastavni planovi ti koji zahtijevaju promjene i poboljšanje, nego i ispiti kojima se ne testira i ocjenjuje učenikovo razumijevanje, nego gradivo naučeno napamet, prema mišljenju nastavnika Samira Saida. On za Al Jazeeru dodaje da „veliki broj učenika u razredima i trošenje budžetskih sredstava namijenjenih za usavršavanje nastavnika na potrebe Ministarstva obrazovanja dovodi do toga da se rasipa snaga nastavnog kadra, što se ne može izbjeći čak i u slučaju da dođe do poboljšanja nastavnog plana i programa.“

Iz perspektive IT stručnjaka Samiya Abdul Ghanija, rješenje počiva u unapređivanju edukativne platforme u cilju oslanjanja na programe učenja na daljinu, aludirajući na to da se problem može riješiti tehničkim putem čime se nastavni programi ne bi zasnivali samo na tradicionalnim modelima obrazovanja nego i na elektronskoj interakciji, „s obzirom na to da postoje lokalni kvalificirani dizajneri za ove obrazovne programe koji bi svoje iskustvo pružali i drugim državama u regionu.“

Ajah, učenica petog razreda osnovne škole, za Al Jazeeru kaže kako ona, na primjer, uči o važnosti turizma za Egipat bez vezivanja za aktuelni momenat turizma u Egiptu još od januarske revolucije 2011, o čemu ima priliku čuti od svojih roditelja.

Učenik Haitham je rekao za Al Jazeeru: „Moj mlađi brat je, upitavši za sinonim riječi lav, rekao kako se sjeća da su to učili, ali je zaboravio. Upitao me je zašto učimo stvari koje brzo zaboravljamo i ne koristimo ih u životu?

Unapređivanje obrazovnog sistema

Zbog velikog odjeka ove aktivnosti, egipatska glumica Dalia Al-Behery je iskazala svoju solidarnost sa ovom kampanjom, dok je prezenter Ibrahim al-Moalim naglasio da su majke potpuno u pravu što se tiče ovog pitanja jer „aktuelni obrazovni sistem dovodi do podjele društva. Umjesto da obrazovanje bude snaga ove države i svih društvenih slojeva u njoj, ono dovodi do podjela unutar njega. Oni koji imaju mogućnosti upisuju svoje dijete u privatne škole, dok njihovi bližnji šalju dijete u državne škole jer mu nisu u stanju priuštiti privatno obrazovanje.“   

Al-Moalim dalje kaže, u svom televizijskom intervjuu, da „se zbog korupcije izdaju udžbenici koji štete budućim generacijama. Ministarstvo obrazovanja predlaže školske udžbenike koji nisu adekvatni niti su privlačni učenicima, nakon čega je društvo prisiljeno ulagati dodatne napore kako bi se izradio drugi, eksterni udžbenik. Smješno je „da udžbenike predviđene nastavnim planom i programom i eksterne udžbenike pišu isti autori.“     

On je potcrtao nužnost postojanja političke volje za promjene, tražeći pomoć svjetskih eksperata i provođenje konkursa među predlagačima programa za unapređenje nastavnog plana i programa na lokalnom nivou.

U telefonskom uključivanju u televizijski program, zvanični glasnogovornik Ministarstva obrazovanja Bashir Hassan otkrio je kako je ministar Hilali Sherbini prati kampanju „pobune egipatskih majki protiv nastavnog plana i programa“ te je istakao da se „na temelju ovih pritužbi trenutno radi na poboljšanju nastavnog plana i programa te da su izbačene pojedine lekcije koje nisu bile od koristi učenicima.“

Bivši direktor Nacionalnog instituta Naji al-Shihabi komentirao je za Al Jazeeru da „saopćenje Ministarstva obrazovanja o unapređenju nastavnog plana i programa predstavlja rutinsku proceduru koja prati preuzimanje ministarske dužnosti. Neophodno je da poboljšanje nastavnog plana i programa nosi cjelovitu viziju modernizacije nastave i načina ispitivanja. Na taj način bi se učenici riješili problema učenja stvari napamet, što bi zamijenilo promišljanje, razmišljanje, naučno istraživanje i kreativnost.“     

On smatra da, ukoliko se ovom kampanjom želi ostvariti uspjeh, onda cilj ne treba biti samo uklanjanje nepotrebnog materijala i ponavljanja gradiva. „Ministar obrazovanja uspjet će unaprijediti nastavni plan i program samo ukoliko bude imao odgovarajuću viziju i bude garant tog razvoja.“ Prema tome, „na mjesto ministra obrazovanja neophodno je izabrati političku ličnost koja ima viziju i volju za njeno provođenje.“

Izvor: Al Jazeera