Roger Federer osigurao povratak na vrh ATP liste

Roger Federer je u četvrtfinalu turnira u Roterdamu savladao Robina Haasea sa 4:6, 6:1, 6:1 (EPA)

Švicarski teniser Roger Federer plasmanom u polufinale turnira u holandskom Roterdamu osigurao je povratak na prvo mjesto ATP liste u ponedjeljak, 19. februara, nakon pet godina i četiri mjeseca.

Federer je u četvrtfinalu savladao domaćeg takmičara Robina Haasea sa 4:6, 6:1, 6:1.

Nakon što je izgubio prvi set, Švicarac je za samo 45 minuta osvojio preostala dva.

Ovom pobjedom Federer je postavio još nekoliko rekorda u iznimnoj karijeri: sa 36 godina i šest mjeseci postao je najstariji igrač u historiji koji je zasjeo na prvo mjesto ATP liste.

Do sada je rekord držao Amerikanac Andre Agassi, koji je bio “broj 1” u dobi od 33 godine.

Sve bliže 100. tituli

Također, novi rekord je i 14 godina i dvije sedmice koliko je prošlo od njegovog prvog dolaska na vrh ATP liste i najnovijeg povratka.

Federer će dodatno povećati i broj sedmica provedenih na prvom mjestu – i dosadašnje 302 sedmice je rekord.

Sa 20 osvojenih Grand Slam naslova i 30 nastupa u finalima Grand Slam turnira, švicarski as je također rekorder.

Federer će se u Roterdamu pokušati dodatno približiti 100. tituli u karijeri; za sada ih ima 96.