Ronaldu pet utakmica suspenzije zbog guranja sudije

Portugalski as je za samo dvije minute dobio dva žuta kartona (AP)

Najbolji nogometaš svijeta Cristiano Ronaldo kažnjen je sa pet utakmica suspenzije zbog guranja sudije na prvoj utakmici Superkupa Španije protiv Barcelone, odlučila je Disciplinska komisija Nogometnog saveza Španije.

Njemu je prijetila suspenzija između četiri i 12 utakmica jer je, pošto je je dobio drugi žuti karton zbog simuliranja penala, odgurnuo glavnog sudiju, nekoliko minuta nakon što je postigao fantastičan pogodak i dobio prvi žuti karton zbog skidanja dresa, prenosi Tanjug.

Ronaldo će propustiti revanš sa Barcelonom i četiri utakmice na startu Primere protiv Deportiva, Valencije, Sociedada i Levantea.

Portugalski as je za samo dvije minute dobio dva žuta kartona – prvi zbog skidanja dresa nakon postignutog gola, a potom zbog simuliranja jedanaesterca.

Nakon što mu je arbitar Ricardo de Burgos Bengoetxea pokazao drugi žuti, odnosno crveni karton, Ronaldo ga je odgurno, što je sudija uvrstio u svoj izvještaj, prenose agencije.

Moguća žalba ‘Kraljeva’

„Kada sam mu pokazao crveni karton, igrač me je lagano odgurnuo kao izraz negodovanja“, napisao je on u izvještaju.

Prema Članu 96 disciplinskog pravilnika španske nogometne lige, za ovakve prekršaje predviđena je kazna od četiri do 12 utakmica zabrane nastupa.

Igrač Las Palmasa Marko Livaja u aprilu je počinio sličan prekršaj zbog čega je suspendiran pet mečeva.

Trener Real Madrida Zinedine Zidane ranije je izjavio kako će klub razmotriti mogućnost žalbe na crveni karton.

„Vjerovatno nije bio penal, ali crveni karton je prestroga odluka“, kazao je francuski strateg na klupi „Kraljeva“.

Real je u prvom meču Superkupa savladao Barcelonu na Camp Nou 3:1, a revanš je u srijedu u Madridu.