Rosenstein tvrdi da nije razgovarao o uklanjanju Trumpa

Niti jedan prijedlog Roda Rosensteina nije urodio plodom, istakao je 'New York Times' (EPA)

Drugi čovjek američkog pravosuđa Rod Rosenstein oštro je odbacio da je 2017. godine razgovarao o mogućnosti uklanjanja predsjednika Donalda Trumpa sa vlasti zbog nesposobnosti vladanja, kao što piše New York Times.

List se poziva na više anonimnih izvora – ili direktno informiranih o tim razgovorima, ili onih koji su vidjeli bilješke agenata Federalnog istražnog biora.

Jedan od autora tih bilješki, bivši privremeni direktor federalne policije Andrew McCabe, nije demantirao njihov sadržaj.

Istraga tužitelja Muellera

“Nije mu poznato kako je jedan novinar mogao doći do tih bilješki”, napisao je njegov advokat Michael R. Bromowich u saopćenju.

Rod Rosenstein nadgleda istragu specijalnog tužitelja Roberta Muellera o sumnjama u urotu između tima za kampanju Trumpa 2016. godine i Kremlja.

“Želim biti jasan: na temelju moji osobnih razgovora s predsjednikom, ne postoji nikakav temelj za pozivanje na 25. amandman američkog Ustava, koji omogućava uklanjanje predsjednika sa vlasti ako njegova vlada i Kongres smatraju da nije sposoban vladati”, napisao je Rosenstein u saopćenju.

“Članak New York Timesa je netačan i nekorektan”, naveo je i upozorio na “anonimne izvore, koji su očigledno pristrani i neskloni ministarstvu”.

Prema New York Timesu, Rosenstein je u proljeće 2017. godine, nedugo nakon što je američki predsjednik smijenio šefa FBI-ja Jamesa Comeya, pred svjedocima rekao da bi trebalo prijaviti Trumpa zbog haosa koji vlada u Bijeloj kući.

On je tada navodno uvjeravao druge članove kabineta da pokrenu proceduru smjene predsjednika, koja nije nikada bila upotrebljena u Sjedinjenim Američkim Državama, a predviđena je 25. amandmanom.

NYT: Propali Rosensteinovi prijedlozi

Niti jedan prijedlog Rosensteina nije urodio plodom, istakao je New York Times.

Novinar je napisao da nije znao do koje mjere Rosenstein bio spreman voditi tu proceduru.

Rekao je McCabeu da bi mogao uvjeriti ministra pravosuđa Jessa Sessionsa te Johna Kellyja, tadašnjeg ministra domovinske sigurnosti, da mu se pridruže.

Izvor: Agencije