SAD želi potpisati TTIP do kraja godine

Najsnažnije kritike TTIP-a dolaze iz Njemačke i Francuske (EPA)

Bijela kuća je objavila u utorak da se još nada kako će do kraja godine potpisati ugovor o slobodnoj trgovini s Europom (TTIP), uprkos sumnji koju je izrazio francuski predsjednik Francois Hollande.

“Naše se stajalište nije promijenilo: i dalje radimo kako bismo do kraja godine završili pregovore”, rekao je Josh Earnest, glasnogovornik predsjednika SAD-a Baracka Obame.

Odgovarajući na pitanje o Hollandeovim izjavama, Earnest je istaknuo da je europska povjerenica za trgovinu Cecilia Malmstroem na istoj liniji kao i Sjedinjene Države što se tiče nastavka pregovora.

Hollande je u utorak rekao da se Francuska ne želi “zavaravati” da će se dogovor postići do kraja godine i prije isteka Obaminog mandata.

Francuska traži prekid pregovora

Nešto ranije je francuski državni sekretar za vanjsku trgovinu Matthias Fekl kazao da će francuska Vlada u septembru, na sastanku europskih ministara za trgovinu u Bratislavi, zatražiti prekid pregovora.

“Europska komisija i čelnici zemalja članica EU-a jasno su potvrdili spremnost na nastavak pregovora”, rekao je Matt McAlvanah, glasnogovornik posebnog američkog predstavnika za vanjsku trgovinu Michaela Fromana.

Pregovori o TTIP-u, u kojima od sredine 2013. godine sudjeluju američka vlada i Europska komisija, idu za ukidanjem trgovinskih i pravnih zapreka s obje strane Atlantika, kako bi se stvorio velik prostor slobodne trgovine, koji bi trebao potaknuti ekonomsku aktivnost.

Pregovore od početka prati nepovjerenje europske javnosti, koja se pribojava da bi potpisivanjem tog ugovora mogli biti ugroženi dostignuti europski standardi u zaštiti potrošača i da bi liberalizacija tržišta išla u prilog velikim multinacionalnim kompanijama.

Prvi koji je izrazio otvoreno protivljenje potpisivanju sporazuma bio je njemački vicekancelar Sigmar Gabriel.

“Prema mom mišljenju, pregovori sa SAD-om su de facto propali, iako to niko ne priznaje”, kazao je on.

Nema dogovora o 27 poglavlja

Dodao je da se tokom razgovora dvije strane nije postigao dogovor ni o jednom poglavlju od njih 27. 

Kazao je da sporazum o slobodnoj trgovini između EU-a i Kanade mnogo pošteniji za obje strane.

Protivljenje TTIP-u poraslo je posljednjih godina u Njemačkoj, a kritičari strahuju da će veliku moć dati multinacionalnim kompanijama, na štetu potrošača i radnika.

Nakon njegovog istupa, kritički se o sporazumu počelo govoriti i u Francuskoj.

Izvor: Agencije