Sirijske izbjeglice dobrodošle u Sudanu

Broj sirijskih izbjeglica u Sudanu prešao je 100.000 i ubrzano se povećava. Organizacije za pomoć izbjeglicama kažu da je to zbog toga što sudanska Vlada omogućava ulazak i boravak u zemlji bez ikakvih ograničenja.

Umu Ziyad s porodicom živi u jednoj skromnoj prostoriji. Jedna prostorija služi kao kuhinja, spavaća soba i dnevni boravak. Ova sirijska porodica je za bijeg od ratnih strahota izabrala Sudan.

Žive veoma skromno, a jedini prihod dolazi od kućne proizvodnje i prodaje slatkiša. I pored teške materijalne situacije, naglašavaju da im je glavna briga naći odgovarajuću školu za djecu.

“Prolazimo kroz veoma težak period. Otišli smo iz Sirije kada je situacija postala nepodnošljiva za nas i djecu. I ovdje se jedva snalazimo. Ono što uspijemo zaraditi nije dovoljno za normalan život“, kaže Ziyadc.

Rad u restoranu

Broj sirijskih izbjeglica u Sudanu se stalno povećava. Sirijci koji od ranije žive ovdje su se organizirali te su osnovali agenciju koja pomaže izbjeglicama iz domovine. Navode da sve rade na volonterskoj osnovi.

“Pritisak je velik. Potrebno je više ovakvih organizacija. Brinemo se za 400 porodica, i to je naš maksimum. Nažalost, brojne porodice još čekaju. Trudimo se da preuzmemo porodice koje su u najtežoj situaciji. Tako da kod nas prednosti imaju siročad, udovice i porodice čiji se članovi vode kao nestali“, navodi humanitarni radnik Mazin Samih.

Više od 1.000 porodica mjesečno stiže iz Sirije u Sudan. Većina radno sposobnih najčešće zaposlenje nađe u nekom od restorana koji nude sirijsku hranu. Ovakvi restorani su veoma rašireni u glavnom gradu Sudana i dobro posluju.

Većina njih nosi ime po mjestu iz Sirije iz kojeg dolazi vlasnik, javlja iz Kartuma novinar Al Jazeere, Ahmad Ruhaid.

“Sudan je jedina arapska država koja ne postavlja nikakve uvjete za ulazak izbjeglica u zemlju. Sirijske izbjeglice nam prenose i da ih sudanska Vlada zvanično ne tretira kao izbjeglice. Stoga im je omogućeno nesmetano kretanje, ali i zaposlenje u zemlji koja se i sama bori sa siromaštvom“, dodaje.

Izvor: Al Jazeera