Slovenija i Španija u polufinalu Eurobasketa

Slovenija je, nakon pobjede protiv Latvije 103:97 (34:23, 17:32, 25:11, 27:31), u utorak postala drugi polufinalista ovogodišnjeg Eurobasketa te će za finale igrati sa Španijom, koja je ranije pobijedila Njemačku.

Slovenci su vodili veći dio utakmice, ali nikako se nisu mogli odvojiti Latvijaca.

U zadnju četvrtinu Slovenija je ušla s plus 13, ali Latvijci minutu i po prije kraja dolaze do minimalnog zaostatka (92:93).

Edo Murič iz slobodnih bacanja i Goran Dragić “dižu” Sloveniju na 97:92 pola minute prije kraja.

Odlučili Dončić i Dragić

Luka Dončić 20 sekundi prije kraja pogađa slobodna bacanja za 99:94, a Kristaps Porzingis promašuje “tricu” za kraj latvijskih nadanja.

Kod Slovenaca su najbolji bili Dončić sa 27 i Dragić sa 26 poena, dok je Latvijce predvodio Porzingis as 34 koša.

Košarkaši Španije pobijedili su ranije reprezentaciju Njemačke sa 84:72 (16:19, 18:14, 31:20, 19:19) i postali prvi polufinalisti ovogodišnjeg Eurobasketa, čija se završnica igra u istanbulskoj “Sinan Erdem Areni”.

Njemačka je odlično otvorila utakmicu i tokom prve četvrtine imala prednost od devet poena (11:2), ali se “Furija” brzo oporavila od lošeg početka i do kraja prve dionice uhvatila priključak.

Raspoložena braća Gasol

Na poluvremenu su aktuelni evropski prvaci imali jedan poen prednosti (34:33), a otpor Nijemaca slomio je Marc Gasol, pogodivši tri “trice” u posljednje dvije minute treće četvrtine, nakon kojih je Španija povela sa 65:53 i do kraja utakmice održavala stečenu prednost.

Mlađi Gasol utakmicu je završio sa 28 poena, 10 skokova i četiri asistencije, njegov brat Pau Gasol je ubacio 19 koševa, a Sergio Rodriguez, uz 11 poena, imao i sedam asistencija.

Kod Nijemaca najbolji je bio Denis Schroeder sa 27 poena i osam asistencija, a Daniel Theis je postigao 15 koševa.

U srijedu su na programu preostala dva četvrtfinalna duela, a sastaju se Grčka – Rusija (17:45) i Srbija – Italija (20:30)