SP: Rusi pobjedom nadomak drugog kruga

Slavlje ruske reprezentacije nakon gola Džube za 3:0 (AP)

Nogometaši Rusije nadomak su plasmana u osminu finala Svjetskog prvenstva, kojem su domaćini.

Nakon što je deklasirala Saudijsku Arabiju na otvaranju turnira sa 5:0, “Zbornaja” je u utorak navečer, u prvom meču drugog kola, pobijedila Egipat sa 3:1 i trenutno zauzima prvo mjesto u grupi A sa šest bodova.

Rusi sada čekaju ishod utakmice između Urugvaja i Saudijske Arabije u srijedu.

Ako Saudijci ne prirede ogromno iznenađenje i upišu pobjedu, nastavak takmičenja je osiguran za domaćina.

Nakon prvog poluvremena bez golova, Rusija je povela u 47. minuti autogolom Fathyja, da bi na 2:0, odnosno na 3:0 povisili Čerišev u 59. i Džuba u 62. minuti.

Na 3:1 smanjio je Salah iz penala u 73. godini, ali više od toga “Faraoni” nisu mogli.

Rusija22008:16
Urugvaj11001:03
Egipat20021:40
S. Arabija10010:50

Rano isključenje pomoglo Japanu

Nešto ranije u utorak, u prvom meču dana i susretu prvog kola grupe H, u Saransku su nogometaši Japana savladali favorizirane Kolumbijce sa 2:1.

Južnoamerička selekcija gotovo cijeli susret imala je igrača manje, jer je već u 3. minuti crveni karton dobio Carlos Sanchez.

On je rukom zaustavio udarac Shinjija Kagawe i sudija je dosudio penal za Japance i isključio Sancheza.

Kagawa je realizirao penal i Japan je u šestoj minuti poveo 1:0.

Kolumbija dolazi do izjednačenja 39. minuti iz slobodnog udarca sa 17 metara, kojeg je izborio Falcao.

Ulogu izvođača preuzeo je veznjak Juan Quintero, koji je uputio plasirani udarac po zemlji i lopta je prošla ispod “živog zida” i završila u golu.

Pobjednički gol Japanci su postigli u 73. minuti; korner je izveo Keisuke Honda, a napadač Koelna Yuya Osako glavom trese mrežu.

Senegalci koristili greške Poljaka

Istim rezultatom je okončan i drugi meč grupe H u Moskvi, gdje je Senegal pobijedio Poljsku.

Senegalci su poveli u 38. minuti; veznjak Evertona Idrissa Gueye je žestoko šutirao sa 18 metara, a lopta je okrznula poljskog odabranog igrača Thiaga Cioneka te je završila u mreži.

Selekcija iz Afrike je udvostručila vodstvo nakon greške Poljaka u 60. minuti, a strijelac je bio napadač Torina Niang.

Utješni gol za Poljsku u 86. minuti postigao je Grzegorz Krychowiak.

U drugom kolu, 24. juna, sastaju se Japan – Senegal i Poljska – Kolumbija.

Izvor: Al Jazeera i agencije