SP plivanje: Svjetski rekord Meilutyte

Litvanka Ruta Meilutyte postavila je novi svjetski rekord na 100 metara prsnim stilom (Reuters)

Drugog dana plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Barceloni održane su četiri finalne utrke, a postavljen je i jedan svjetski rekord.

Brazilac Cesar Cielo Filho odbranio je naslov prvaka na 50 leptir. On je u finalu plivao 23,01 sekundi, četiri stotinke brže od srebrnog Amerikanca Eugenea Godsoea, te 10 od bronzanog Francuza Fredericka Bousqueta.

U utrci na 100 metara prsno Australac Christian Sprenger je stigao do naslova s vremenom 58,79 sekundi. Srebro je osvojio Južnoafrikanac Cameron van der Burgh sa 58,97, a bronzanu Brazilac Felipe Lima sa 59,65.

Uspješna Sjoestroem

Šveđanka Sarah Sjoestroem osvojila je svoje drugo svjetsko zlato na 100 leptir. Naslovu iz Rima 2009, koji je osvojila kao 15-godišnja djevojčica, dodala je i ovo iz Barcelone do kojega je došla u vremenu od 56,53. Australka Alicia Coutts je osvojila srebro sa 56,97, a Amerikanka Dana Grant bronzu sa 57,24.

Mađarica Katinka Hosszu uvjerljivo je osvojila naslov na 200 mješovito, u finalu je bila gotovo sekundu i po brža od Australke Alicije Coutts, koja je tako stigla do već trećeg srebra u Barceloni, a drugog u ponedjeljak (uz srebra na 100 leptir i 200 mješovito ima i ono iz štafete na 4×100 slobodno osvojeno u nedjelju). Bronzu je osvojila domaća plivačica Mireia Belmonte.

Litvanka Ruta Meilutyte postavila je novi svjetski rekord na 100 metara prsnim stilom. Ona je u polufinalnoj utrci tu dionicu svladala za 1:04,35 minuta, što je za 10 stotinki brže od dosadašnjeg rekorda, kojega je prije četiri godine postavila Amerikanka Jessica Hardy. Meilutyte je već u jutarnjim kvalifikacijama bila blizu rekorda plivavši 1:04,52, a u polufinalu je uspjela “ispraviti” taj “propust”.