Spor BiH i Hrvatske zbog nuklearnog otpada

Planirano da se u krugu napuštenog vojnog skladišta na Trgovskoj gori odloži oko 5.000 tona radioaktivnog otpada (Pixsell)

Bosna i Hercegovina poduzet će sve mjere kako bi spriječila da Hrvatska na području Trgovske gore u općini Dvor izgradi odlagalište radioaktivnog otpada i taj problem želi riješiti u duhu dobrosusjedske saradnje, ali spremna je ići i na Međunarodni sud pravde (ICJ) bude li potrebno, najavili su u Sarajevu ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović i ministrica prostornog uređenja i okoliša Republike Srpske Srebrenka Golić.

Na sastanku kojeg je Šarović organizovao sa entitetskim ministrima zaduženim za zaštitu okoliša zaključeno je kako su, sa stajališta zaštite interesa BiH, neprihvatljive najave o gradnji odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori i u neposrednoj blizini međudržavne granice.

Šarović je novinarima kazao kako u BiH o svemu uglavnom znaju iz medija te kako od hrvatskih vlasti još očekuju detaljne informacije, ali da su već primili brojne prigovore od općina koje gravitiraju rijeci Uni, različitih udruženja i pojedinaca koji žive na tom području.

“Ono što znamo je da za odlaganje otpada iz nuklearne elektrane Krško ima mjesta za još šest mjeseci, a znamo i to da je odlukom Hrvatskog sabora iz 2007. godine Trgovska gora određena kao područje na kojem bi se radioaktivni otpad mogao odlagati u budućnosti”, kazao je Šarović.

Crnadak: Od Hrvatske zatražene informacije

Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak rekao je da je prošle sedmice uputio dopis Vladi Hrvatske u kojem je zatražio da budu dostavljene sve detaljne informacije o namjeri da se na lokaciji Trgovske gore, na granici sa BiH, odlaže radioaktivni otpad.

Crnadak je danas u Novom Gradu izjavio da je zatražio informaciju o tome da li su ispoštovane sve evropske i svjetske konvencije kada je riječ o prekograničnom utjecaju na okolinu.

“To je bila aktivnost koju je provela Vlada Republike Srpske, njihove službe su prikupile informacije, dobio sam dopis od ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenke Golić, i na osnovu toga je otišao dopis u Zagreb”, rekao je Crnadak Srni.

On je naveo da Ministarstvo vanjskih poslova BiH nema službu koja se bavi pitanjem radioaktivnog otpada, ali može biti na usluzi i opštini Novi Grad i Vladi Republike Srpske.

“Mi to i radimo. Još nema odgovora, ali je to pitanje kod nas na izuzetno visokom nivou prioriteta”, kaže Crnadak.

Ministrica okoliša RS Srebrenka Golić kazala je kako je šest općina iz oba entiteta već zatražilo intervenciju državnih tijela vlasti u BiH kako bi se spriječila gradnja odlagališta na Trgovskoj gori.

Istaknula je kako Hrvatska do sada nikoga u BiH nije službeno izvijestila o planovima da se to odlagalište izgradi, a dodala je kako su stručnjaci što ih je angažovala bosanskohercegovačka strana utvrdili kako je riječ o terenu koji je za to potpuno neprikladan.

Odlaganje 5.000 tona radioaktivnog otpada

Kazala je kako se zna da je planirano da se u krugu napuštenog vojnog skladišta na Trgovskoj gori odloži oko 5.000 tona radioaktivnog otpada te oko 700 tona istrošenog nuklearnog goriva iz Nuklearne elektrane Krško.

“Kako su (u Hrvatskoj) došli do Trgovske gore nama je nepoznato, ali znamo da je razmatrao još šest-sedam lokacija”, rekla je Golić.

Prema analizama stručnjaka koje su dostavljene vlastima u BiH područje Trgovske gore je problematično jer je tlo sastavljeno od vodopropusnog krečnjaka-dolomita sa strmim nagibom pa postoji realna mogućnost zagađenja vodotokova Une, ali i Korane. Uz to je riječ o zoni izrazito podložnoj potresima.

“To je prostor na kojemu uopšte ne bi trebalo dopustiti skladištenje radioaktivnog otpada, a posebno ne u predviđenim količinama”, kazala je Golić.

I ona i Šarović istaknuli su kako je u interesu obje zemlje da se nađe prihvatljivo rješenje za odlaganje radioaktivnog otpada, pri čemu je zaštita zdravlja stanovnika ali i okoliša od najvećeg značaja.

“Međunarodni sud pravde krajnja je instanca ako s Hrvatskom ne nađemo zajednički jezik”, kazala je Golić, dok je Šarović dodao kako je BiH ranije pokazala dobro volju za rješavanje sličnih problema kada je Hrvatska tražila mjere kojima bi se ograničilo zagađenje okoliša uzrokovano radom rafinerije nafte u Bosanskom Brodu.

Izvor: Agencije