Sukob interesa: Karamarko najavio žalbu

Kao posljedica ove afere pala je Vlada Tihomira Oreškovića, a Karamarko je podnio ostavku na mjesto predsjednika HDZ-a (Robert Ani? / Pixsell)

Bivši potpredsjednik hrvatske Vlade i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Tomislav Karamarko najavio je u utorak da će se žaliti na presudu Upravnog suda koji je potvrdio lipanjsku odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, prema kojoj je bio u sukobu interesa zbog poslovnih i prijateljskih odnosa sa savjetnikom MOL-a Josipom Petrovićem.

“Nakon što sud dostavi pisani otpravak i nakon izvršenja uvida u obrazloženje suda svakako ćemo uložiti žalbu. Sukoba interesa nije bilo i doći ćemo do svoje pravde”, izjavio je Karamarko Hini u utorak poslijepodne.

Upravni sud u ponedjeljak je zaključio da je odluka Povjerenstva bila zakonita odnosno da je Karamarko kao potpredsjednik Vlade bio u sukobu interesa.

Privatni interes

Na odluku suda Karamarko ima pravo žalbe o kojoj će odlučivati Visoki upravni sud.

Kada je nakon odluke Povjerenstva o tzv. aferi Drimia podnio ostavku na mjesto prvog potpredsjednika Vlade i najavio sudsku tužbu Karamarko je odluku nazvao “napola nakaradnom”, navodeći da podsjeća na verbalni delikt i da je “isforsirana pritiskom”.

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa je 15. lipnja zaključilo da je Karamarko u sukobu interesa jer njegovi privatni interesi mogu utjecati na nepristranost u obavljanju javne dužnosti, kao i da zbog potencijalnog sukoba interesa ne može sudjelovati u donošenju odluka vezanih uz INA-u i arbitražne postupke između Hrvatske i MOL-a.

“Iznošenjem osobnih stavova i prijedloga kojima se zalagao za povlačenje Hrvatske iz arbitražnih postupaka koji se vode između Hrvatske i MOL-a, osobito na sastanku Vijeća za suradnju održanom 5. svibnja 2016. godine, između predstavnika Domoljubne koalicije i Mosta, dužnosnik Tomislav Karamarko bio je u sukobu interesa”, stoji u odluci Povjerenstva.

Pala Vlada, Karamarko podnio ostavku

Sukob interesa Povjerenstvo je utvrdilo temeljem članka 2. Zakona o sprječavanju sukoba interesa, koji navodi da sukob interesa dužnosnika postoji ako je njegov privatni interes u suprotnosti s javnim, a posebice kada taj privatni interes može utjecati na nepristranost u obavljanju javne dužnosti.

Povjerenstvo je utvrđivalo je li Karamarko u sukobu interesa jer je tvrtka njegove supruge dvije godine imala ugovor s tvrtkom Josipa Petrovića Peritus savjetovanja u razdoblju nakon dolaska Karamarka na čelo HDZ-a, a prije njegova dolaska u Banske dvore te zbog toga što je u prijateljskim odnosima s Petrovićem, zastupnikom i savjetnikom MOL-a s kojim je Hrvatska zbog INA-e u dva postupka arbitraže.

Kao posljedice ove afere saborska većina predvođena HDZ-om prije nekoliko mjeseci izglasala je nepovjerenje premijeru Tihomiru Oreškoviću, Vlada je pala, a Karamarko je podnio ostavku na mjesto predsjednika HDZ-a.

Izvor: Al Jazeera i agencije