Turska nezadovoljna stavom SAD-a o Gulenu

Gulen negira da je odgovoran za pokušaj puča u Turskoj (Reuters)

Premijer Turske Binali Yildirim je u razgovoru za američki list Wall Street Journal izrazio nezadovoljstvo stavom Sjedinjenih Američkih Država u vezi s izručenjem Fetullaha Gulena, imama koji živi u samovoljnom izgnanstvu u SAD-u i kojeg Ankara optužuje da je organizator neuspjelog vojnog udara 15. jula.

“SAD od nas konstantno traži dokumente. Kakvi vam još dokumenti trebaju nakon što je poginulo 265 osoba, nakon što su vas bombardirali avioni i tenkovi, pa krenuli na vas? Dokazi su vrlo jasni. Imamo izjave koje govore da su osumnjičeni za državni udar naredbu dobili upravo od te osobe”, kazao je Yildirim, prenosi Anadolija.

Istakao je također da je turski narod pogođen, kako je kazao, krvavim pokušajem državnog udara 15. jula kao što je i američki narod bio pogođen napadima 11. septembra 2001. godine.

“Dokazi su jasni. Znamo da je ova teroristička organizacija odgovorna za izdajničke napade protiv nas i protiv turskog naroda”, kazao je premijer Turske.

Dodao je kako je teško razumjeti zašto SAD ne može izručiti Gulena Turskoj.

“Tužni smo zbog načina na koji se SAD bave ovim pitanjem. Ustvari, ne možemo shvatiti zašto SAD ovu osobu ne može izručiti”, kazao je Yildirim.

Budući odnosi

Na kraju je još jednom istakao da su SAD-u proslijeđeni dokumenti u vezi sa zahtjevom o hapšenju Gulena.

Turski odnosi s Washingtonom bit će narušeni ako Sjedinjene Američke Države ne izruče Gulena, izjavio je u ponedjeljak turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu, dodajući da će se sastati s američkim zvaničnicima kako bi raspravljali o toj temi tokom predstojeće posjete Washingtonu.

Turska tvrdi da je Gulen, koji živi u samonametnutom egzilu u Sjedinjenim Američkim Državama od 1999. godine, odgovoran za pokušaj puča od 15. jula, koji je imao za cilj svrgavanje Vlade.

Gulen negira te optužbe.

Washington navodi da Ankara prvo mora pružiti čvrste dokaze o Gulenovoj umiješanosti u pokušaj puča, dok su advokati izjavili da bi proces izručenja mogao potrajati godinama.

Izvor: Agencije