Tužilaštvo razmatra ima li osnova za žalbu

'Pažljivo ćemo razmotriti izvođenje zaključaka Sudskog vijeća', naveli su iz Tužilaštva (Arhiva)

Tužilaštvo Haškog tribunala saopćilo je, nakon oslobađajuće presude lideru Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju, da je “uzelo na znanje presudu” i da će razmotriti da li ima osnova za žalbu.

“Pažljivo ćemo razmotriti izvođenje zaključaka Sudskog vijeća, koje je dovelo do ovog ishoda, uključujući različito mišljenje, kao i nalaze koji odstupaju od pravnih principa Tribunala, i potom ćemo odlučiti da li ima osnova za žalbu”, saopćilo je Tužilaštvo Tribunala.

Tužilaštvo podsjeća da su izdate optužnice i nalozi za hapšenje troje Šešeljevih saradnika, uključujući dva člana njegovog tima odbrane, za, kako se tvrdi, prijetnje, zastrašivanje i pokušaj podmićivanja svjedoka Tužilaštva.

Tužilaštvo navodi da je Šešelj tri puta osuđen za nepoštivanje Suda zbog otkrivanja identiteta svjedoka.

Tužilaštvo je ocijenilo da će mnoge žrtve i zajednice biti razočarane odlukom Sudskog vijeća.

Detaljna analiza

Glavni tužitelj Haškog suda Serge Brammertz izjavio je u četvrtak kako je njegov ured primio na znanje oslobađajuću presudu Šešelju te da će nakon detaljne analize obrazloženja sudskog vijeća za nekoliko dana odlučiti hoće li se žaliti.

„Primio sam presudu na znanje. Trebat će nam vremena da proučimo argumentaciju sudskog vijeća, a bilo je izdvojenih mišljenja. Apsolutno sam uvjeren da zajednice žrtava i puno ljudi neće biti zadovoljni s ovim ishodom. Mi u velikoj mjeri dijelimo njihovu frustraciju. Mi ćemo pročiti argumente i onda odlučiti hoćemo li se žaliti“, rekao je Brammertz.

Brammertz je rekao kako je očekivao da će sudsko vijeća razmotriti predočene dokaze i donijeti odluku o tome je li bilo individualne odgovornosti optuženika za počinjene zločine.

„Vidjeli ste da je sudsko vijeće napravilo puno širu analizu sukoba i njegovih aspekata, a mi smatramo da to nije u skladu činjeničnom stvarnošću, ali sada je prerano za zaključke“,  rekao je Brammertz, dodajući kako ima određeni broj elementa u presudi za koje smatra da su činjenično netačne.

Vojislavu Šešelju je izrečena oslobađajuća presuda po svih devet tačaka optužnice: progon kao zločin protiv čovječnosti, ubistvo kao kršenje zakona i običaja rata, mučenje kao kršenje zakona i običaja rata, okrutno postupanje kao kršenje zakona i običaja rata, deportacija kao zločin protiv čovječnosti, nehumana djela i prisilno premještanje zločin protiv čovječnosti, bezobzirno razaranje grada kao kršenje zakona i običaja rata, uništavanje ili hotimično oštećivanje vjerskih i obrazovnih kao kršenje zakona i običaja rata, pljačkanje javne i privatne imovine kao kršenje zakona i običaja rata.

Izvor: Agencije