UN: Pjongjang i dalje prkosi rezolucijama

Sjevernoj Koreji se zabranjuje trgovina oružjem osim malokalibarskog oružja (Reuters)

Sjeverna Koreja nastavlja da prkosi rezolucijama Vijeća sigurnosti ujedinjenih naroda nastavljajući rad na svojom nuklearnom i programu balističkih raketa, navodi se u izvještaju UN-a.

Jedna sjevernokorejska špediterska firma promijenila je ime većini svojih brodova kako bi sakrila njihovo porijeklo i nastavila nelegalne isporuke što predstavlja kršenje sankcija UN-a, navodi se u izvještaju Ekspertskog panela za Sjevernu Koreju na 76 strana u koji je Reuters imao uvid.

Specijal

U izvještaju stoji da sjevernokorejski diplomate, zvaničnici i trgovinski predstavnici igraju ključne uloge u nelegalnoj trgovini oružjem, uključujući materijal za balističke rakete, prenosi TAnjug.

UN je uveo embargo na oružje Pjongjangu kojim se zabranjuje trgovina oružjem osim malokalibarskog oružja Sjevernoj Koreji.

Američki istraživači tvrde da bi Sjeverna Koreja mogla povećati svoj nuklearni arsenal sa najmanje 10 komada atomskog oružja, koliko posjeduje u ovom trenutku, na između 20 i 100 komada za pet godina.

To je zasnovano na projekcijama američkih stručnjaka o vojnoj tehnologiji i iskustvima sa nuklearnim programima zemalja kao što su Izrael, Pakistan, Indija i Kina, prenosi AP.

Američko-korejski institut u Školi za napredne međunarodne studije Johns Hopkins predstavio je ova saznanja, prenosi Tanjug.

Tehnološki nivo

Ministarstvo odbrane Južne Koreje upozorilo je u januaru kako je Sjeverna Koreja dostigla značajan tehnološki nivo da može proizvoditi minijaturne nuklearne naprave, koje se mogu postavljati na više vrsta raketa, javljaju svjetske agencije.

“Sposobnost Sjeverne Koreje da smanji nuklearna naoružanja čini se da je dostigla značajan nivo”, ukazalo je Ministarstvo odbrane, a prenosi AFP.

Južnokorejska administracija ističe da je Sjeverna Koreja, najvjerovatnije, proizvela 40 kilograma plutonija spremnog za nuklearno naoružanje kroz reprocesuiranje potrošenog nuklearnog goriva te da sada radi na bogaćenju uranija.

Pretpostavlja se da je Sjeverna Koreja stekla kapacitete za razvoj raketa koje bi mogle ugroziti i Sjedinjene Američke Države, ukazuje Ministarstvo odbrane Južne Koreje.

Pjongjang je 2012. godine pokazao kako ima kapacitete raketa lansiranjem satelita u orbitu, ali još nije proveo test koji bi pokazao da ima tehnologiju za povratak potreban za interkontinentalne rakete.

Izvor: Agencije