Velikokladuški abdićizam

Veliki broj Kladušana tvrdi da je Abdiću krajnji cilj kandidatura za Predsjedništvo BiH na narednim izborima za dvije godine (Kristina Štedul Fabac / Pixsell)

Kratka poruka i jedina medijska, koju je na inauguraciji – prijemu i potpisivanju certifikata u Sarajevu, 8. novembra, uputio novoizabrani načelnik Velike Kladuše, Fikret Abdić, osuđen za ratne zločine: „Kasnije ću se obratiti medijima, na promociji moje knjige, ali ćete danima imati o čemu pričati“ itekako se počela primjenjivati i prije najavljene promocije.

Tek nešto više od mjesec dana, kako je „kladuški babo“, kako ga zovu njegove pristalice u Bosanskoj krajini, počeo mandatariti, Velika Kladuša nakon zanimljivih izbora, postaje još zanimljivija, zbog postizborne kombinatorike i svega što prati Abdićev početak „novog radnog vijeka“.

Nakon preuzimanja vlasti, ovaj, sedmi po redu velikokladuški načelnik, uz otvoreni bojkot kolega iz sedam općina Unsko-sanskog kantona, i prije konstituiranja Općinskog vijeća – najvišeg zakonodavnog tijela, imenovao je privremene upravne odbore u javnim preduzećima i ustanovama, a što je nadležnost Općinskog vijeća.

Savjetnici – sin, kćerka i najbliži rođaci

Zatim, promijenio je raniji Pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta u Organu uprave Velika Kladuša, kojim je bilo predviđeno da općinski načelnik može imati dva savjetnika. Prema novom, svom, pravilniku predvidio je devet savjetnika. I već popunio sva savjetnička mjesta i to najbližim članovima obitelji i istomišljenicima iz vrha Laburističke stranke. Nezvanično, jer svaka komunikacija medija sa načelnikom Abdićem i njegovim kabinetom je onemogućena, savjetnička mjesta popunili su: kćerka Edina Abdić-Pleho (predsjedavajuća Općinskim vijećem u prethodnom mandatu), sin Ervin, te bliski rođaci, pa komandir ratne jedinice u njegovoj paravojsci i članovi najužeg vrha Laburističke stranke. I tek dva savjetnika sa visokom stručnom naobrazbom. I još druga kćerka i liderka Laburističke stranke – Elvira Abdić-Jelenović je predsjedavajuća Kluba vijećnika Laburističke stranke.

Također, nezvanično – plaća savjetnika, predviđena ranijim Pravilnikom, a što nije izmijenjeno, kreće se oko dvije hiljade eura, što bi samo za savjetnike u budžetu trebalo osigurati više od 600 hiljada eura (a budžet se na godišnjoj razini kreće oko šest miliona eura).

U nadležnoj službi Organa uprave odbijaju tumačiti zakonsku osnovu pravilnika i komentirati ovo. Jedino kratko obrazloženje Pravilnika koji je bio na snazi, donijetog prema Statutu Općine Velika Kladuša i Poslovniku o radu Općinskog vijeća 2011. godine :„Potpuno je pravo načelnika da uposli savjetnike, po zakonu koji tretira takva zapošljavanja i koji omogućava da se uposle savjetnici bez konkursa i bilo kakve druge procedure, ali taj ne smije biti predsjednik, niti član rukovodnih organa stranke iz čijih redova dolazi načelnik, odnosno koja je pobjednik izbora, što je zakonska odredba.“

Odnosno, načelnik može sam donositi pravilnik za svoj kabinet, ali Općinsko vijeće donosi odluku o sredstvima, odnosno budžetu. I time se zapravo limitira broj uposlenih u Kabinetu.

Vladavina Abdića

Ovo, ali i sve što se dešava, odnosno obilježava Abdićevo načelnikovanje aktuelizira pitanje – šta formalna vladavina Abdića (gotovo sva obitelj je u vlasti) može značiti za Veliku Kladušu u mandatu 2016. – 2020. godine.

„Abdići su u Velikoj Kladuši subjektivna snaga, koja će na osnovu ‘snimljenog stanja’ i inventure ponuditi programe djelovanja“, kazuju u Udruženju „Unaprijedimo Kladušu zajedno“. „Snimak stanja“ pojašnjavaju aktivnostima u, kako kažu, kladuškom senatu.

„Svjetla do kasnih večernjih sati u zgradi općinske uprave dočaravaju – Abdić intenzivno ‘preslušava’ osobe sa mandatima – članove Savjeta mjesnih zajednica, vlasnike preduzeća, biznismene i to će biti rezultat ‘sveobuhvatne analize stanja’, koja bi trebala biti prezentirana kroz Budžet za 2017. godinu i program rada načelnika, normalno ako se Abdići budu držali Statuta općine – to će morati ponuditi tokom ovog decembra, odnosno do narednog februara.“

Prijeratni uspješni privrednik, pa povratnik iz Amerike Ramo Hirkić, iz Udruženja „Unaprijedimo Kladušu zajedno“ podsjeća da je ovo Abdićev metod, parafrazirajući njegovu izjavu „sve što sam do sada radio, ostvario sam zapažene rezultate“. I zato se on, po Hirkiću, okružuje poslušnicima i članovima obitelji, i sa promjenom i primjenom institucionalnih ovlaštenja u punom kapacitetu iskazivat će tu svoju volju i sposobnost i uvesti Kladušu u ‘drugo zlatno doba’, kako stalno ponavlja.“

Međutim, kako će to sve ići zbog institucionalne regulative, posebno kada je u pitanju budžetska strogost pita se Hirkić, iako Abdiću, kako kaže “naruku ide Općinsko vijeće sa 28 light vijećnika bez jasnih stavova i čvrstih uvjerenja.“

U rukovodstvu Laburističke stranke ovakav Abdićev rad podržavaju, smatrajući ga „jedino mogućim, jer jedino on – Abdić može nešto učiniti za Veliku Kladušu. Naglašavaju njegov doprinos u izgradnji cijeloga kraja, posebno Agrokomerca ,podcrtavajući „da se Velikoj Kladuši sada smiješi drugo uskrsnuće drugo zlatno doba“.

Predsjedavajuća Kluba Laburista u Općinskom vijeću i liderka te stranke Elvira Abdić-Jelenović smatra da će se osigurati potrebna većina u Vijeću i „prolaz“ svih odluka, „iako nije došlo do kvalitetnijih razgovora ni sa jednom političkom opcijom. Bilo je pojedinačnih razgovora, ali nisu rezultirali sporazumom.“

Prva radna sjednica Općinskog vijeća zakazana je za 22. decembar, ali na dnevnom redu nema novih pravilnika o radu Abdićevog kabineta, o upravnim odborima u javnim preduzećima i ustanovama. Otud predsjedavajući Kluba vijećnika DNZ Braco Kordić aktuelizira: „Tražimo stalno na Vijeću da se javno i transparentno vidi ko koga podržava. Zato smo napustili prvu sjednicu Vijeća, kada se glasalo, da ne bi neko podvalio kukavičje jaje i glasao za Laburiste i Abdića, a poslije tvrdio kako nije.“

Konstituiranje vlasti omogućila su dva vijećnika iz reda Demokratske fronte, koji sa Laburistima osiguravaju parlamentarnu većinu i koje je Predsjedništvo Demokratske fronte BiH, odmah nakon tog isključilo iz članstva. Enver Pehlić, koji je i dopredsjedavajući Općinskog vijeća to pojašnjava: „Velika Kladuša nije dobila koalicionu vlast, već je ovo bio nužan izbor, kako bi Vijeće moglo raditi. Odlučili smo se da Vijeće treba da radi.“

Esad Šabanagić, novinar i publicista i donedavno Abdićev pristalica na sve ovo gleda kao na posljedicu stanja u Velikoj Kladuši. „Nepovoljan je opći ambijent, toksičan. Prisutna je diskriminacija građana, segregacija i satanizacija Velike Kladuše i Kladušana, ma gdje oni bili. Tek sada će se to pogoršati, dodatno izolirati ovaj kraj.“

Šabanagić je javno uputio poziv vijećnicima u Općinskom vijeću: „Vi imate najveću odgovornost za upravljanje lokalnom zajednicom, vi kreirate politiku, a načelnik je samo izvršna funkcija te politike. I zato tražimo da imate stav, i ne smijete dozvoliti da budete poslušnici nečije politike poslije čega će najveći gubitnici biti građani.“

Veliki broj Kladušana ovih će dana ustvrditi da prvi Abdićevi potezi nisu dobra, a još manje mudra poruka, kako kažu, jer očito umjesto usmjeravajuće prezentacije izabrao je selektivnu. Pretresi, inventure, sveobuhvatne analize stanja su bez sumnje dobar početak, ali bez diskriminacije ikoga i ni po kakvom osnovu. Ali, dobar broj Kladušana osjeća se već diskriminiran, sataniziran. Prisutan je strah od daljnje diskriminacije, a diskriminaciji se ne mogu uspješno suprotstavljati diskriminirani.

Abdićev krajnji cilj

Naslijeđe i zaostavština prethodnika Abdićima se i ne doima tako loše: konsolidiran i likvidan budžet sa oko šest miliona eura, podnošljive obaveze, solidni prirodni resursi, devastirani izgrađeni resursi, solidna komunalna infrastruktura, blizu pet hiljada uposlenih, oko osam hiljada onih koji traže posao, nikakva participacija građana u kreiranju njihove budućnosti, nedopustive ekonomske nejednakosti građana, ugrožene slobode.

Navedene činjenice logično upućuju na središnje pitanje – šta formalna vladavina Abdića može donijeti Velikoj Kladuši, odnosno hoće li Abdići prirodne i novoizgrađene resurse (preneseno generacijsko bogatstvo) htjeti i znati usmjeriti u velikokladuški život, ali bez do sada na stotine puta ponovljenih im fraza „mi bi, ali nam ne daju“. Ili će ostati na onom- dinastija, uhljebljenja, pohlepe, jeftin medijski populizam, krčmljenje budžeta, krčmljenje resursa, poslušni savjetnici, ljigavi pravnici… Ili, čak ono čemu je veliki broj Kladušana sklon, ovih dana, tvrditi – Abdiću je ovo u općini Velika Kladuša samo sredstvo, ali krajnji je cilj kandidatura za Predsjedništvo BiH na narednim izborima za dvije godine.

Izvor: Al Jazeera