Žalbe na građanska i politička prava u BiH

Zabilježeno je više od 4000 žalbi (Anadolija)

Godišnji izvještaj o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine te godišnji izvještaj o pojavama diskriminacije za 2014. godinu pokazali su da se najveći broj žalbi građana BiH odnosio na oblasti građanskih i političkih prava, piše Anadolija.

Institucija ombudsmena u BiH predstavlja preventivni mehanizam zaštite ljudskih prava, a poštivanje preporuka ove institucije u interesu je organa vlasti budući da predstavlja garanciju da neće doći do procesa ispred domaćih sudova ili Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu.

Tokom 2014. godine Instituciji ombudsmena za ljudska prava u BiH obratilo se 13.178 građana sa 4737 žalbi, prema kojima je vođen postupak utvrđivanja kršenja ljudskih prava.

Žalbe građana

Najveći broj žalbi, kako je istaknuto, bilo je iz domena građanskih i političkih prava, ekonomsko-socijalnih prava, prava djece, osoba sa invaliditetom, prava manjina te prava osoba lišenih slobode.

“Budući da se izvještaj temelji na žalbama građana, prema njihovim žalbama, došlo se do pokazatelja koji ukazuju na određene poteškoće u ostvarivanju prava građana BiH, te poteškoće u odnosu vlasti prema građanima”, kazao je ombudsmen za ljudska prava u BiH Ljubomir Sandić.

On je kazao da je gotovo 59,50 žalbi tokom 2014. bilo je u oblasti građanskih i političkih prava.

“U toku naše intervencije okončano je 40 posto žalbi. Ovo je značajno za nas i za zaštitu ljudskih prava i prevenciju kršenja istih. Nije prihvaćeno 15 posto žalbi, jer su već ranije bile razmatrane ili su upućene u nenadležnost”, kazao je Sandić.

Kada je riječ o najčešćim kršiocima ljudskih prava, istaknuto je da tu spadaju kazneno-popravni zavodi, institucije penzijsko-invalidskih osiguranja te organi općinskih i gradskih vlasti.

Iz Institucije ombudsmena za ljudska prava ističu kako je zabrinjavajući podatak da je povećan broj žalbi građana na pravosudne organe (19,80 posto).

“Kada je riječ o nedovoljnom pristupu ljudskim pravima u BiH, možemo reći da institucije poput naše imaju reaktivni pristup, a manje proaktivni pristup, da preveniramo i djelujemo drugačije”, rekla je ombudsmenka za ljudska prava u BiH Jasminka Džumhur, dodavši kako je u BiH stalno prisutna politizacija unutar obrazovnih i zdravstvenih institucija u kojima građani u velikom broju traže svoja prava.

“Generalno, pitanje transparentnosti je upitno u svim institucijama u BiH. U 2014. godini posebno je vidljivo da su i medijske slobode ugrožene, a da je govor mržnje također u porastu”, istakla je Džumhur.

Mobing na radnom mjestu

Ona tvrdi da je diskriminacija građana podjednako zastupljena u svim društvenim sferama.

Tokom 2014. godine u Odjelu za eliminaciju svih oblika diskriminacije, prema izvještaju, registrovano je 230 žalbi.

“Prema našoj procjeni, to nije stvarni prikaz obima diskriminacije jer građani zbog nepovjerenja ili straha ne prijavljuju diskriminaciju”, naglasila je ombudsmenka za ljudska prava u BiH Nives Jukić.

Kako je istakla, najveći broj žalbi, njih 69, odnosio se na mobing kao poseban oblik diskriminacije na radnom mjestu. Nakon njih najveći dio, odnosno 25 žalbi odnosio se na diskriminaciju na osnovu društvenog položaja i spola.

Ukupno 22 žalbe odnosile su se na diskriminaciju na osnovu etničke pripadnosti.

Institucija ombudsmena za ljudska prava u BiH godišnji izvještaj dostavlja Predsjedništvu BiH i parlamentima.

Izvor: Agencije