Zatvorena birališta u Kataloniji

Katalonci su u nedjelju izašli na simbolično izjašnjavanje o tome žele li da Katalonija postane država i, ako da, žele li da bude neovisna država.

Reporter Al Jazeere Saša Delić javlja iz Barcelone da je do 18 sati na birališta izašlo 1.997.531 glasača.

Tijekom prethodnih parlamentarnih izbora, 5,5 milijuna glasača bilo je registrirano u Kataloniji.

Centralni birački spisak ne postoji na ovom neformalnom glasovanju, a danas su redovi na biračkim mjestima bili veliki.

Biračka mjesta zatvorena su u 20 sati, a rezultati neformalnog glasanja bit će poznati sutra.

Glasanje je proteklo mirno, a u Barceloni se okupila grupa ultranacionalista koja je spalila katalonsku zastavu.

”Pravno, ovo izjašnjavanje ne znači ništa. Ako izlaznost bude velika, onda je to poruka Madridu i s tim brojem neće moći lako da se nosi. U svakom slučaju, Katalonija ulazi u neizvjesno područje, mnogi kažu – mjesto bez povratka”, javio je  Delić.

Katalonska Vlada ranije je objavila da će se neslužbeno izjašnjavanje o neovisnosti održati po svaku cijenu, unatoč protivljenju Madrida i zabrani Ustavnog suda Španjolske.

Vladajuća španjolska Narodna stranka i dalje smatra ovo izjašnjavanje nelegalnim, a i već sada dovode u pitanje valjanost rezultata jer se pitaju tko to izjašnjavanje nadgleda.

Stoga kažu da je onda moguće da se netko više puta pojavi na bilo kojem mjestu gdje se glasuje i da svoj glas više puta.

Stigli i Katalonci iz inostranstva

Oni, pak, koji organiziraju kampanju kažu da im je ona vrlo važna, a ljudi dolaze i iz inozemstva jer smatraju da je bitno da se čuje što građani Katalonije misle.

Cijelu stvar vide kao prvu u nizu etapa koje bi vodile do obvezujućeg referenduma i onoga što oni smatraju da može postati neovisna Katalonija.

Ustavni sud u utorak je suspendirao neslužbeno izjašnjavanje o neovisnosti Katalonije, koje je Vlada te sjevernoistočne pokrajine najavila održati, nakon što je u rujnu Sud zabranio referendum o istome pitanju.

Katalonska Vlada planirala je krajem rujna održati referendum o neovisnosti, koji bi dao moralnu težinu katalonskoj težnji za izdvajanjem iz Španjolske i ta bi pokrajina nakon toga mogla početi dugotrajni proces.

Rajoy: Moramo se vratiti zdravom razumu

Lider Katalonije Artur Mas je sredinom listopada objavio da će, umjesto referenduma, biti održano neobavezujuće alternatvno glasovanje – “konzultiranje građana” – otvoreno za svakog tko se želi izjasniti.

Španjolski premijer Mariano Rajoy pozvao je u subotu na obnovu dijaloga i “povratak zdravom razumu” u Kataloniji.

“U ponedjeljak se moramo vratiti zdravom razumu i razgovarati u okviru Ustava i zakona”, rekao je Rajoy u govoru pred članovima svoje Narodne stranke, odbacivši nedjeljno glasovanje u Kataloniji kao beznačajno.

“To nije referendum niti konzultacije, niti ništa nalik tomu”, rekao je.

Katalonski nacionalisti ipak ustraju u nakani da održe simbolično izjašnjavanje i prikupe dovoljno glasova da jednu od najsnažnijih španjolskih pokrajina jednoga dana povedu u neovisnost.

Ustavni sud, kojemu se dvaput obratila španjolska Vlada, oba je puta naredio odgodu referenduma kako bi dobio vremena da se očituje o meritumu predmeta. 

Mas, izabran za predsjednika Katalonije 2012., kada je obećao raspisati referendum o neovisnosti, tvrdi da simbolično glasovanje nije protuzakonito, da će ga organizirati volonteri i da se ne radi o referendumu.

Izvor: Al Jazeera i agencije